Łojotokowe zapalenie skóry, zwane wypryskiem łojotokowym, jest to choroba, która charakteryzuje się silnie złuszczającą skórą na głowie, rękach oraz pozostałych partiach skóry. Chociaż trądzik występuje u osób w każdym wieku, najczęściej pojawia się u nastolatków i młodych dorosłych. Trądzik może być przyczyną znacznego dyskomfortu fizycznego i emocjonalnego, dlatego wiele osób szuka sposobów na jego leczenie i łagodzenie.
Łojotokowe zapalenie skóry – przyczyny
Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) jest chorobą nawracającą i przewlekłą. Za rozwój wyprysku łojotokowego stoi wzmożona praca gruczołów łojowych i nieprawidłowy skład wytwarzanego przez nie łoju. Ponadto, ŁZS może mieć również związek z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu odpornościowego. Przebieg choroby mogą nasilać także czynniki zewnętrzne takie, jak niedobór światła słonecznego, niewłaściwa dieta czy zanieczyszczone powietrze.
Jak zadbać o skórę? Kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry
Kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry są jednym ze sposobów na walkę z tą chorobą. Jest wiele produktów specjalnie przeznaczonych do pielęgnacji skóry z wypryskiem łojotokowym.
- Pierwszym krokiem w pielęgnacji skóry jest dokładne oczyszczenie. Dobrze jest używać produktów, które nie zawierają drażniących składników.
- Następnie na oczyszczoną i osuszoną skórę należy zastosować preparaty typu tonik, który pomoże ukoić i złagodzić skórę od swędzenie i pieczenia. Działa również przeciwbakteryjnie, pozwala zredukować nadmierne wydzielanie się sebum.
- Kolejny kosmetyk na łojotokowe zapalenie skóry to spray przeciw łojotokowemu zapaleniu skóry. Spray ma właściwości przeciwgrzybicze i redukuje zaczerwienienie oraz swędzenie skóry. Kosmetyka ten skutecznie pozbywa się szkodliwych mikroorganizmów oraz nawilża, co powoduje zmiękczenie skóry.
- Również warty uwagi kosmetyk to krem z ichtiolem jasny. Krem zawiera cynk, który pomaga złagodzić podrażnioną skórę. Działa również przeciwbakteryjnie oraz zmniejsza powstający stan zapalny.
Przed zakupem kosmetyków na łojotokowe zapalenie skóry warto skonsultować się z dermatologiem, który pomoże dobrać odpowiednie produkty do indywidualnych potrzeb i rodzaju skóry.
Oprócz kosmetyków, istnieją również inne sposoby na pielęgnację skóry z takim problemem. Ważne jest, aby unikać długotrwałego narażenia skóry na słońce, ponieważ promieniowanie UV może pogorszyć stan skóry i powodować powstawanie przebarwień. Warto również zwrócić uwagę na swoją dietę, unikając jedzenia tłustych i wysoko przetworzonych produktów spożywczych.