Psychoterapia jest sposobem pomocy osobom cierpiącym na wiele różnych chorób psychicznych i trudności emocjonalnych. Psychoterapia może pomóc wyeliminować lub kontrolować niepokojące objawy, dzięki czemu dana osoba może lepiej funkcjonować, a także poprawić samopoczucie i uzdrowienie. Problemy, na które pomaga psychoterapia, obejmują trudności w radzeniu sobie z codziennym życiem, wpływ traumy, choroby medycznej lub straty, takiej jak śmierć bliskiej osoby, a także konkretne zaburzenia psychiczne, takie jak depresja czy lęk. Istnieje kilka różnych rodzajów takiej pomocy, a niektóre z nich mogą lepiej sprawdzać się w przypadku określonych problemów lub zagadnień. Możesz z niej skorzystać w ramach pakietu Harmonia Lux Med – https://harmonia.luxmed.pl/.
Sesje terapeutyczne
Terapia może być prowadzona w formie indywidualnej, rodzinnej, dla par lub grupowej i może pomóc zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Sesje odbywają się zazwyczaj raz w tygodniu i trwają od 30 do 50 godzin. Zarówno pacjent, jak i terapeuta muszą być aktywnie zaangażowani w psychoterapię. Zaufanie i relacja między osobą i jej terapeutą są niezbędne do efektywnej współpracy i czerpania korzyści z psychoterapii. Może być ona krótkoterminowa (kilka sesji) i dotyczyć problemów doraźnych lub długoterminowa (miesiące lub lata) i dotyczyć problemów długotrwałych i złożonych. Cele leczenia oraz ustalenia dotyczące częstotliwości i czasu trwania spotkań są ustalane wspólnie przez pacjenta i terapeutę.
Psychoterapia i leki
W leczeniu zaburzeń psychicznych często stosuje się psychoterapię w połączeniu z leczeniem farmakologicznym. W niektórych okolicznościach leki mogą być wyraźnie przydatne, a w innych najlepszym rozwiązaniem może być psychoterapia. Dla wielu osób leczenie skojarzone lekami i psychoterapią jest lepsze niż każde z nich osobno. Poprawa zdrowego stylu życia, np. dobre odżywianie, regularne ćwiczenia fizyczne i odpowiednia ilość snu, może być ważnym czynnikiem wspomagającym powrót do zdrowia i ogólnego samopoczucia.
Czy psychoterapia działa?
Badania pokazują, że większość osób korzystających z psychoterapii odczuwa ulgę w objawach i jest w stanie lepiej funkcjonować w życiu. Około 75% osób korzystających z psychoterapii odnosi z niej pewne korzyści. Wykazano, że psychoterapia poprawia emocje i zachowania oraz wiąże się z pozytywnymi zmianami w mózgu i ciele. Korzyści obejmują również mniejszą liczbę dni chorobowych, mniejszą niepełnosprawność, mniej problemów medycznych i większą satysfakcję z pracy. Dzięki zastosowaniu technik obrazowania mózgu badacze byli w stanie zaobserwować zmiany w mózgu po przejściu psychoterapii. Liczne badania wykazały zmiany w mózgu osób cierpiących na choroby psychiczne w wyniku poddania się psychoterapii. W większości przypadków zmiany zachodzące w mózgu w wyniku psychoterapii były podobne do zmian zachodzących w wyniku przyjmowania leków.
Artykuł sponsorowany