Oryginalne perfumy, które nie grzeszą trwałością? Niestety zdarza się, że markowe zapachy bardzo szybko „ulatniają się” ze skóry. Wyjaśniamy, co może wpływać na to, że niektóre perfumy damskie bywają nietrwałe i podpowiadamy, jak uniknąć rozczarowania, kupując je online.
Nieświadome kupowanie podróbek
Jednym z głównych powodów tego, że zapach „markowych” perfum znika po kilkunastu lub kilkudziesięciu minutach, może być zakup nietrwałej podróbki. Choć etykietka i flakon takiego produktu mogą nie odbiegać od oryginału, to jego skład już tak. Jak kupować perfumy, aby nie paść ofiarą oszustwa? Twoje podejrzenie powinny wzbudzić:
-
wyjątkowo niska cena – jeżeli widzisz oryginalne perfumy damskie o połowę tańsze niż w innych sklepach, powinna zapalić ci się czerwona lampka; nikt nie rozdaje luksusowych zapachów za półdarmo – chyba że jest oszustem;
-
brak informacji o sprzedawcy – jeżeli na stronie nie znajdziesz pełnych danych kontaktowych sprzedawcy (nazwy, adresu siedziby firmy), to znak, że lepiej odpuścić robienie zakupów w tym sklepie;
-
podejrzane opinie klientów – zanim klikniesz „kup teraz”, sprawdź recenzje innych kupujących; brak opinii lub same entuzjastyczne, ale niezbyt wiarygodne komentarze mogą świadczyć o tym, że perfumy (czyt. podróbki) sprzedają oszuści.
Wybór nieodpowiedniego rodzaju zapachu
W sklepach – tych renomowanych i uczciwych – są zwykle dostępne 3 rodzaje markowych zapachów, które wyróżnia inna trwałość. Są to:
-
EDT (Eau de Toilette) – to woda toaletowa, która zawiera w składzie od 5 do 15% olejków zapachowych. Jest lżejsza i idealna na dzień, ale jej trwałość zazwyczaj wynosi od 3 do 5 godzin;
-
EDP (Eau de Parfum) – to woda perfumowana mająca w składzie od 15 do 20% olejków zapachowych. Sprawia to, że jest bardziej intensywna i trwalsza niż woda toaletowa. Jej zapach utrzymuje się na skórze od 4 do 8 godzin;
-
perfumy – zawierają one od 15 do aż 40% olejków eterycznych. Ich zapach utrzymuje się na skórze przez cały dzień – nawet przez kilkanaście godzin. Jednak perfumy są znacznie droższe od wody perfumowanej i toaletowej.
Jeśli rozczarowała cię trwałość zapachu, być może zdarzyło ci się kupić wodę toaletową zamiast perfumowej lub perfum. Dlatego zawsze dokładnie sprawdzaj oznaczenia na kartonikach produktów i uważnie czytaj opisy w sklepie online.
Nieprawidłowe przechowywanie perfum
Przyczyną krótkiej trwałości zapachu perfum może być również ich niewłaściwe przechowywanie. Flakon nie powinien być przechowywany w nasłonecznionym miejscu. Gdy się nagrzeje, ciepło i światło mogą spowodować utratę zapachu. Perfumy nie lubią też wilgoci, dlatego nie trzymaj ich w łazience. Flakon z markowym zapachem, zawsze szczelnie zamknięty, przechowuj w zacienionym, suchym miejscu – na przykład na półce w sypialni.
Wpływ chemii skóry na trwałość perfum
Każda skóra jest inna i reaguje na zapachy w unikalny sposób. Oznacza to, że perfumy mają inną trwałość w zależności od osoby, która ich używa. Wpływa na to pH skóry i jej typ. Dlatego perfumy, które długo i pięknie pachną na twojej przyjaciółce, mogą cię rozczarować. Taki zapach może szybko znikać z twojej skóry – ze względu na jej specyfikę.
Pamiętaj, że trwałość perfum zależy od sposobu ich przechowywania, stężenia olejków eterycznych oraz od chemii twojej skóry. Nie kupuj też „kota w worku”, czyli tanich zapachów z niesprawdzonych źródeł. Stosując się do tych wskazówek, unikniesz rozczarowania podczas zakupów perfum.
Artykuł sponsorowany