Mówi się, że paznokcie są wizytówką każdej kobiety. Coś w tym jest. W końcu dłonie to element ciała, który prawie zawsze zwraca uwagę i jest na wierzchu – czy podczas podawania dłoni na przywitanie czy też podczas pisania na klawiaturze w pracy czy podczas podpisywania ważnej umowy w banku. Warto zatem zadbać o estetyczny wygląd paznokci. Co jednak, jeśli są one kruche, łamliwe i daleko im do określenia zadbanymi?
Co osłabia nasze paznokcie?
Jeśli cierpimy z powodu łamiących się, osłabionych paznokci, powinniśmy przede wszystkim poszukać przyczyny takiego stanu rzeczy. Z natury paznokieć to część ciała, która powinna być twarda i wytrzymała – zostały przecież one stworzone do używania nich niemal ciągle. Łamliwe paznokcie wynikać mogą przede wszystkim ze źle zbilansowanej diety. Bardzo często osoby, będące na diecie redukcyjnej, skarżą się na osłabienie włosów, paznokci czy zębów. Diety są bardzo ryzykowne, ponieważ pozbawiają nasz organizm substancji odżywczych, niezbędnego budulca właśnie dla naszych organów, tkanek. Również słabe, kruche paznokcie bardzo często są objawem różnych niedoborów. Przede wszystkim są to mocne niedobory wapnia w diecie, jak i witamin. Kolejnym czynnikiem, który spowodować może to, że dotąd twarde paznokcie stają się kruche, może być nadużywanie różnych detergentów. Na łamliwe paznokcie często skarżą się pewne grupy zawodowe, na przykład pielęgniarki, które non stop muszą dezynfekować ręce w silnych detergentach. Środki chemiczne sprawiają, że płytka paznokcia coraz bardziej staje się miękka. Kolejnym problemem, może być tryb życia. Jeśli bardzo dużo piszemy na klawiaturze komputera, albo gotujemy czy uprawiamy hobby, angażujące pracę rąk – również wówczas mogą nam się osłabić paznokcie.
Skuteczny sposób na łamliwe paznokcie
Pierwszym sposobem na odbudowanie kruchych paznokci, jest poprawienie naszej diety. Warto zdrowo się odżywiać, stawiać na dobrej jakości warzywa, owoce pełne witamin, a także chude mięso. Picie dużej ilości wody również da pozytywne efekty. Warto włączyć do codziennej diety picie naparów z pokrzywy lub bratka. Zioła te wzmacniają paznokcie od wewnątrz. Może nie są one najlepsze w smaku, ale zawsze można urozmaicić ich podanie na przykład miodem czy sokiem z malin. Łamliwe paznokcie należy potraktować wcierką. Na wieczór, najlepiej zaraz przed pójściem spać, warto wsmarować w nie cienką warstwę oleju rycynowego. Wzmocni on nie tylko paznokcie, ale również skórki wokół nich. Nie ulega wątpliwości, że kluczem do sukcesu jest tutaj systematyczność w działaniu. Pierwsze efekty zobaczyć można już po tygodniu regularnego stosowania owego olejku rycynowego. Na rynku dostać można bardzo wiele specjalistycznych preparatów, wspomagających łamliwe paznokcie. Można zainwestować w takie rozwiązanie, jednak warto sprawdzić, czy dana substancja czynna nas nie uczula. Warto również sprawdzić skład takiej odżywki. Bardzo często środki na łamliwe paznokcie zawierają w swoim składzie formaldehyd, który szybko odbudowuje płytkę paznokcia, jednak w dużej mierze odradza się jego stosowanie. Zwłaszcza przez kobiety ciężarne. Warto również pomyśleć nad tym, aby na czas kuracji, odstawić lakiery do paznokci. Malowanie paznokci dodatkowo osłabia płytkę, która często musi być przemywana acetonem. Obecnie bardzo popularne są również suplementy diety, które wspierać mają nasze włosy, skórę i paznokcie. Zawierają one kompleksy witamin, które dobrze uzupełniają braki w diecie. Tabletki te przyjmuje się zazwyczaj przez okres około kwartału, a pierwsze efekty zauważyć można już po pierwszym miesiącu stosowania. Zażywanie takich witamin, pomoże również rozwiązać problem na przykład z wypadającymi włosami (o ile nie wynika on z przyczyn hormonalnych). Ostateczną deską ratunku na łamliwe paznokcie będzie założenie paznokci żelowych lub hybrydowych. To rozwiązanie polecić można osobom, których kruche paznokcie wynikają właśnie z charakteru pracy, na przykład z ciągłym kontaktem z chemikaliami, jak u wspomnianych wyżej pielęgniarek.