Mezoterapia to jeden z najbardziej wszechstronnych zabiegów medycyny estetycznej. W zależności od użytego „koktajlu” może dawać rozmaite efekty – odmładzać, regenerować, nawilżać, rozjaśniać. Poznaj działanie terapeutyczne mezoterapii igłowej i sprawdź, czy jest to odpowiedni zabieg dla Ciebie.
Mechanizm działania mezoterapii
Mezoterapia polega na śródskórnym lub podskórnym wstrzykiwaniu mikroskopijnych dawek leków bądź innych substancji aktywnych za pomocą iniekcji bezpośrednio w obręb skóry. Wykorzystuje dwa mechanizmy: spowodowanie miejscowego stanu zapalnego, który prowadzi do regeneracji skóry oraz lecznicze działanie wybranego preparatu.
Dzięki kontrolowanemu uszkodzeniu tkanek podczas mezoterapii igłowej pobudzone zostają komórki skóry (fibroblasty) do rozpoczęcia procesów regeneracyjnych. Fibroblasty dzielą się i produkują składniki budulcowe skóry właściwej, czyli włókna kolagenowe, elastynowe oraz naturalny kwas hialuronowy. Miejscowy stan zapalny inicjuje powstawanie nowych naczyń krwionośnych oraz remodeling tkanek.
Dzięki pokonaniu bariery naskórkowej składniki preparatu mają możliwość szybkiego działania, ponieważ wstrzykiwane są bezpośrednio do skóry właściwej. Składniki aktywne stosowane w zabiegach na twarz wspierają procesy regeneracyjne, nawilżają skórę i wypełniają zmarszczki. Na przykład ampułki odmładzające mogą zawierać kwas hialuronowy, kolagen, koenzym Q10, witaminę C, peptydy czy polinukleotydy. Koktajl do mezoterapii dobierany jest indywidualnie, w zależności od występującego problemu.
Na czym polega mezoterapia igłowa?
Podczas profesjonalnej mezoterapii igłowej, którą wykonamy np. w warszawskiej Klinice Miracki, lekarz nakłuwa skórę twarzy cienką igłą w równych odstępach. Wybrany koktajl witaminowy wnika głęboko w skórę. Po zakończeniu procedury miejsca, w których zrobiono nakłucia, są delikatnie masowane, aby mezokoktajl równomiernie się wchłonął.
Ponieważ igły używane do mezoterapii są bardzo cienkie, znieczulenie przeważnie nie jest potrzebne. Dużo jednak zależy od gęstości preparatu wprowadzanego pod skórę. Te o bogatszej konsystencji mogą wywoływać uczucie dyskomfortu, które zmniejsza się poprzez nałożenie delikatnego kremu znieczulającego.
Bezpośrednio po mezoterapii igłowej twarzy miejsca iniekcji są widoczne w formie czerwonych kropek, ale już na drugi dzień rano nie ma po nich śladu. Niewielkie zasinienia mogą utrzymywać się do kilku dni. Zakamuflujesz je makijażem, który możesz nakładać już kolejnego dnia, więc powrót do codziennych obowiązków następuje bardzo szybko.
Jakie efekty daje mezoterapia twarzy?
Mezoterapia twarzy pomaga dłużej zachować naturalną jędrność skóry, zapobiega jej przedwczesnemu wiotczeniu i pogłębianiu się zmarszczek. Zwiększa nawilżenie i jędrność skóry, redukuje blizny potrądzikowe, rozjaśnia przebarwienia, a także likwiduje worki pod oczami. Cera odzyskuje naturalny koloryt i wygląda na wypoczętą.
Pierwsze efekty mezoterapii można zauważyć już po upływie kilkunastu godzin od zabiegu. Cera niemal od razu staje się lepiej napięta, wygładzona i pełna blasku. Jednak skóra potrzebuje czasu, aby w pełni przeprowadzić procesy odnowy zaininicjowane podczas mezoterapii igłowej, dlatego optymalny efekt można zaobserwować po kilku tygodniach.
Mezoterapia to zabieg, który zwykle wykonuje się w seriach. Dla uzyskania satysfakcjonujących efektów zaleca się zwykle cztery powtórzenia w kilkutygodniowych odstępach. W celach profilaktycznych wystarczy jedna seria mezoterapii w ciągu roku. Osobom dojrzałym zaleca się wykonywać ją częściej.
Jeżeli masz więcej pytań na temat mezoterapii, zapraszamy do kontaktu z ekspertami z Klinki Miracki w Warszawie na Ursynowie.