Wiele osób obawia się, że na poprawę zdrowia i samopoczucia po rzuceniu palenia trzeba będzie długo czekać, ale czas, w którym można dostrzec realne korzyści, jest krótszy, niż większość ludzi zdaje sobie sprawę. Korzyści zdrowotne zaczynają się już po godzinie od ostatniego papierosa i stale się poprawiają.
Szybkie fakty na temat rzucania palenia
Oto kilka najważniejszych informacji na temat zaprzestania palenia:
- Rzucenie palenia oznacza przerwanie cyklu uzależnienia i zasadniczo przestawienie mózgu tak, by przestał łaknąć nikotyny.
- Aby odnieść sukces, palacze, którzy chcą rzucić palenie, muszą mieć opracowany plan pokonywania głodu i czynników wyzwalających.
- Korzyści z rzucenia palenia zaczynają się już po 1 godzinie od wypalenia ostatniego papierosa.
- Im szybciej palacz rzuci palenie, tym szybciej zmniejszy ryzyko zachorowania na raka, choroby serca i płuc oraz inne schorzenia związane z paleniem.
Korzyści są niemal natychmiastowe. Jak tylko osoba rzuci palenie, jej organizm zaczyna się regenerować w następujący sposób:
- Po 1 godzinie
W ciągu zaledwie 20 minut od wypalenia ostatniego papierosa tętno spada i wraca do normy. Ciśnienie krwi zaczyna spadać, a krążenie może zacząć się poprawiać.
- Po 12 godzinach
Papierosy zawierają wiele znanych toksyn, w tym tlenek węgla — gaz obecny w dymie papierosowym. Gaz ten może być szkodliwy lub śmiertelny w dużych dawkach i uniemożliwia tlenowi, przedostanie się do płuc i krwi. Przy wdychaniu dużych dawek w krótkim czasie może dojść do uduszenia z powodu braku tlenu. Już po 12 godzinach bez papierosa organizm oczyszcza się z nadmiaru tlenku węgla pochodzącego z papierosów. Poziom tlenku węgla wraca do normy, zwiększając poziom tlenu w organizmie.
- Po 1 dniu
Już 1 dzień po rzuceniu palenia ryzyko zawału serca zaczyna się zmniejszać. Palenie zwiększa ryzyko rozwoju choroby wieńcowej serca poprzez obniżenie poziomu dobrego cholesterolu, co utrudnia wykonywanie zdrowych dla serca ćwiczeń. Palenie podnosi również ciśnienie krwi i zwiększa liczbę zakrzepów, co zwiększa ryzyko udaru. Już w ciągu jednego dnia od rzucenia palenia ciśnienie krwi zaczyna spadać, zmniejszając ryzyko chorób serca spowodowanych nadciśnieniem wywołanym paleniem. W tym krótkim czasie wzrasta poziom tlenu w organizmie, co ułatwia aktywność fizyczną i ćwiczenia, promując zdrowe nawyki.
- Po 2 dniach
Palenie uszkadza zakończenia nerwowe odpowiedzialne za zmysły węchu i smaku. W ciągu zaledwie 2 dni po rzuceniu palenia można zauważyć, że węch i smak stają się bardziej wyraziste, ponieważ nerwy te ulegają regeneracji.
- Po 3 dniach
3 dni po rzuceniu palenia poziom nikotyny w organizmie osoby rzucającej palenie jest wyczerpany. Chociaż zdrowszy jest brak nikotyny w organizmie, to początkowe jej obniżenie może spowodować odstawienie nikotyny. Około 3 dni po rzuceniu palenia większość osób odczuwa nastrój i drażliwość, silne bóle głowy i pragnienie, ponieważ organizm dostosowuje się do nowych warunków.
- Po 1 miesiącu
Już po 1 miesiącu czynność płuc zaczyna się poprawiać. W miarę gojenia się płuc i zwiększania ich pojemności byli palacze mogą zauważyć mniejszy kaszel i duszności. Zwiększa się wytrzymałość sportowa, a byli palacze mogą zauważyć, że znów są w stanie wykonywać czynności sercowo-naczyniowe, takie jak bieganie i skakanie.
- Po 1-3 miesiącach
Przez następne kilka miesięcy po rzuceniu palenia krążenie nadal się poprawia.
- Po 9 miesiącach
Dziewięć miesięcy po rzuceniu palenia płuca są już w znacznym stopniu wyleczone. Delikatne, przypominające włoski struktury wewnątrz płuc, zwane rzęskami, zregenerowały się po szkodach, jakie wyrządził im dym papierosowy. Struktury te pomagają wypychać śluz z płuc i zwalczać infekcje. Mniej więcej w tym czasie wielu byłych palaczy zauważa zmniejszenie częstotliwości występowania infekcji płuc, ponieważ wygojone rzęski mogą łatwiej wykonywać swoją pracę.
- Po 1 roku
Po roku od rzucenia palenia ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej serca spada o połowę. Ryzyko to będzie nadal spadać po upływie 1 roku.
- Po 5 latach
Papierosy zawierają wiele znanych toksyn, które powodują zwężanie się tętnic i naczyń krwionośnych. Te same toksyny zwiększają również prawdopodobieństwo powstawania zakrzepów krwi. Po 5 latach bez palenia organizm jest już na tyle wyleczony, że tętnice i naczynia krwionośne zaczynają się ponownie poszerzać. Poszerzenie to oznacza, że krew jest mniej podatna na zakrzepy, co obniża ryzyko udaru. Ryzyko udaru będzie się zmniejszać przez następne 10 lat, w miarę jak organizm będzie się coraz bardziej leczył.
- Po 10 latach
Po 10 latach ryzyko zachorowania na raka płuc i śmierci z tego powodu zmniejsza się mniej więcej o połowę w porównaniu z osobą, która nadal pali. Prawdopodobieństwo zachorowania na raka jamy ustnej, gardła lub trzustki znacznie się zmniejszyło.
- Po 15 latach
Po 15 latach od rzucenia palenia prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę wieńcową jest takie samo jak u osoby niepalącej.
Artykuł sponsorowany