SzafaTosi.pl

Lifestyle, Moda, Uroda, Zakupy, Zdrowie

Lifestyle Uroda

Czarne mydło – dlaczego warto je stosować?

Czarne mydło, nazywane często również mydłem marokańskim (choć nazwa ta jest raczej myląca), albo savon noir jest coraz bardziej popularnym produktem, który jednak ma swoją cenę. Jak się okazuje, ceną taką warto jednak zapłacić, ponieważ mydło takie jest bardzo korzystne dla skóry i używanie go niesie ze sobą wiele ważnych korzyści. Warto się przyjrzeć nieco lepiej temu produktowi, żeby zrozumieć jak działa.

Mydło i czarne mydło – jakie są między nimi różnice?

Na początek należy wyjaśnić sobie, czym jest mydło w ogóle. Jest to zmydlony tłuszcz z różnorodnymi dodatkami, które zmieniają jego właściwości, ale również dodają odpowiedni zapach, wygląd, czy fakturę. Zmydlanie polega na dodanie do rozgrzanego do odpowiedniej temperatury tłuszczu określonej ilości zasady, która wchodzi z nim w reakcję. Produktem tej reakcji jest właśnie mydło. Stosuje się tutaj dwa rodzaje zasady – zasadę sodową i zasadę potasową. Najbardziej popularne są doskonale znane wszystkim mydła sodowe, które mają stałą konsystencję i sprzedaje się je w formie kostek. Z kolei mydła potasowe mają formę pasty.

Do produkcji mydła używa się różnych rodzajów tłuszczu. W Europie przyjęło się, że mydła produkuje się z tłuszczu zwierzęcego, jednak na Bliskim Wschodzie (gdzie produkuje się najlepsze jakościowo mydła) bardzo rzadko stosuje się tą metodę. Używa się tu przede wszystkim oliwy z oliwek, oraz pewnych ilości oleju laurowego (tak na przykład powstaje słynne mydło z Aleppo).

Czarne mydło również produkowane jest na bliskim wschodzie, ale nie używa się do jego produkcji oliwy. Stosuje się tu natomiast rozgniecione oliwki. Do jego produkcji używa się zasady potasowej. Takie połączenie sprawia, że mydło ma charakterystyczne właściwości. Po pierwsze (i w sumie najmniej istotne) – jest ono czarne, co jest zasługą użycia oliwek i konkretnych dodatków. Rozgniecione oliwki używane do produkcji tego mydła mają bardzo wysoką zawartość oliwy, ale w gotowym produkcie jest też pełno innych składników. Dzięki temu mydło to ma bardzo cenione na świecie właściwości. Jako, że jest to mydło potasowe, ma ono konsystencję dość gęstej pasty. Charakteryzuje się stosunkowo wysokim pH – jest dość mocno zasadowe.

Współczesne użycie czarnego mydła

Czarne mydło jest dziś bardzo chętnie wykorzystywane w większości krajów arabskich – również w Maroku, skąd prawdopodobnie początkowo trafiło do Europy. Używa się go w tradycyjnych arabskich łaźniach. Stąd zwyczaj ten trafił do zachodnich salonów SPA. Tutaj bardzo popularny jest tak zwany rytuał Hammam, który wykonuje się właśnie z użyciem tego rodzaju mydła, ale służą do tego również specjalne, gliniane pumeksy (albo rękawice) i naturalne gąbki. Na początku całą skórę namydla się pewną ilością czarnego mydła i pozostawia na jakiś czas. Później używa się pumeksu, a na końcu zmywa mydło z pomocą gąbki, jednocześnie delikatnie masując. Wszystkie te elementy mają duży sens, biorąc pod uwagę właściwości czarnego mydła.

Najważniejsze właściwości czarnego mydła

Czarne mydło ma o wiele bogatszy skład niż inne, popularne rodzaje mydła. Jako że do jego produkcji użyto całych, zmiażdżonych oliwek, a nie tylko oliwy, to zawiera ona duże ilości obecnych w oliwkach fitoskładników. Dzięki temu mydło takie ma właściwości odżywiające skórę. Często wskazuje się również na jego właściwości regeneracyjne. Zwłaszcza mocno działa na wszelkiego rodzaju podrażnienia, oparzenia, czy zadrapania. Przyspiesza regenerację skóry i pozwala zachować dobry wygląd. Jednocześnie – dzięki wysokiemu pH – czarne mydło ma bardzo dobre właściwości pilingujące. Używa się go do wykonywania pilingu enzymatycznego (związanego z pH, a nie obecnością drobnych ziarenek), choć oczywiście mogą być do niego dodane składniki zapewniające piling mechaniczny. Warto również pamiętać, że mydło takie jest całkowicie naturalne i może być używane przez alergików. Mimo ceny, jest też dość opłacalne, ponieważ mydła potasowe są wydajne – nie trzeba używać ich dużo. Często używane bywają jako alternatywa dla środków czystości w domach, gdzie mieszkają dzieci z alergiami, ponieważ są dla nich całkowicie bezpieczne.