SzafaTosi.pl

Lifestyle, Moda, Uroda, Zakupy, Zdrowie

Filtry ochronne w kosmetykach
Uroda

Filtry ochronne w kosmetykach. Jak je dobrać do rodzaju karnacji?

Wiesz doskonale, jak szkodliwe dla Twojej skóry jest promieniowanie słoneczne. Wiesz, że to ono przyspiesza procesy starzenia się skóry i jest odpowiedzialne za jej przesuszenie, zmarszczki oraz może przyczynić się do powstawania wielu chorób. Dlatego dbasz o ochronę skóry latem. Ale czy używać produktów z odpowiednim filtrem? Czy jest on wystarczająco dobry dla Twojej karnacji? Sprawdź, jak dobrać krem z filtrem na każdą porę roku!

Rodzaje filtrów przeciwsłonecznych

Są różne rodzaje filtrów UV stosowanych w kosmetykach. Zwykle dzieli się je na filtry mineralne i chemiczne. Mineralne zapewniają ochronę przed promieniowanie UVA i UVB. Zalicza się do nich dwutlenek tytanu oraz tlenek cynku. Oba filtry są łagodne dla skóry i zwykle są też przez nią dobrze tolerowane. Nie powodują podrażnień czy alergii, dlatego często znajdują się w kosmetykach dla dzieci czy do jasnej, wrażliwej skóry.

Z kolei filtry chemiczne charakteryzują się pełnym zakresem ochrony oraz dużą stabilnością. Niestety nie wszystkie są równie bezpieczne jak filtry mineralne. Na rynku wciąż dostępne są kosmetyki z filtrami przenikającymi, które mogą mieć działanie estrogenne. Jeśli więc szukasz kosmetyku z bezpiecznych filtrem chemicznym, zwróć uwagę na skład.

Jak dopasować filtr UV do karnacji?

Przyjęło się, że im ciemniejsza skóra, tym mniejszy filtr ochronny jest potrzebny. Dla osób z jasną karnacją, które są bardziej podatne na poparzenia słoneczne i uszkodzenia skóry, dedykowane są kosmetyki ze wskaźnikiem SPF 30 lub większym oraz szerokim spektrum ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB. Filtry ochronne z fizycznymi składnikami, takimi jak tlenek cynku czy dwutlenek tytanu, mogą być szczególnie skuteczne dla skóry jasnej.

Osoby o średniej karnacji mają nieco większą naturalną ochronę przed promieniowaniem słonecznym, ale nadal powinny stosować filtry ochronne ze wskaźnikiem SPF 30 lub wyższym. Z kolei osoby o ciemnej skórze naturalnie mają najlepszą ochronę przed promieniowanie UV i dla nich polecane są kosmetyki z filtrami ochronnymi o wskaźniku SPF 15-30 oraz szerokim spektrum ochrony.

A czy te same reguły obowiązują przy doborze kosmetyków ochronnych do twarzy? I tak, i nie. Ciemna karnacja faktycznie ma naturalnie lepszą ochronę, ale skóra twarzy jest w większym stopniu narażona na promieniowanie słoneczne. Z tego względu twarz najlepiej smarować kremami o najwyższym stopniu ochrony  SPF 50.

Jaki SPF wybrać na lato, a jaki na zimę?

Latem, kiedy nasłonecznienie jest silniejsze, zaleca się stosowanie wyższego SPF. W większości przypadków SPF w zakresie 30-50 będzie wystarczające, nawet jeśli na słońcu będziesz przebywać przed długi czas. Z kolei zimą, gdy nasłonecznienie jest słabsze, niższy SPF może być wystarczający. Wówczas sięgaj po kosmetyki z SPF 15-30. Jeśli jednak przebywasz na śniegu lub w górach, gdzie promieniowanie UV jest silniejsze, warto rozważyć wyższy SPF.

Pamiętaj, że współczynnik SPF odnosi się do promieniowania UVB, które jest główną przyczyną oparzeń słonecznych. Jednak równie ważne jest chronienie się przed promieniowaniem UVA, które jest związane z procesem starzenia skóry i może przyczyniać się do rozwoju nowotworu skóry. Dlatego wybierając kosmetyki ochronne, zwracaj uwagę na faktyczną zawartość filtrów.